Kapela SMYKI wystąpiła na Dniach słowackich na Węgrzech
Kapela SMYKI wystąpiła na Dniach słowackich na Węgrzech
21-09-2016
Bez kategori
Admin

smyki - wegryW dniach 29 – 31 lipca Kapela Smyki gościła na Węgrzech. W piątek 29 lipca występowaliśmy w miejscowości Šalgótarján na XII Dniach Słowackich na Węgrzech. Na scenie festiwalowej prezentowały się zespoły z Węgier, Słowacji oraz Kapela Smyki z Polski. Na tą okazję przygotowaliśmy specjalny utwór - nostalgiczną węgierską pieśń pt. Vilaghaborus enelek. Sadząc po aplauzie publiczności oraz ciepłych słowach które otrzymaliśmy po występie, nasze wykonanie podobało się słuchającym, a Rafał Czepiżak chyba dobrze poradził sobie śpiewając go w niełatwym języku węgierskim. Pieśń włączyliśmy do naszego stałego repertuaru koncertowego i będzie można ją usłyszeć podczas najbliższych występów.

W sobotę 30 lipca prezentowaliśmy się słuchaczom w miejscowości Šámšonház. Corocznie o tej porze świętuje się tam rocznice przybycia pierwszych słowackich osadników. Po ugoszczeniu przez mieszkańców, kiedy to mieliśmy okazję spróbować miejscowych przysmaków oraz napojów, wystąpiliśmy w cieniu wielkiego drzewa dla przybyłej publiczności. Składały się na nią osoby niemal w każdym wieku – od maluchów w wózkach dziecięcych po dziadków i babcie. Po pożegnaniu z naszymi serdecznymi gospodarzami, odjechaliśmy na jeszcze jeden koncert tego dnia do miejscowości Bánk.

Scena na której prezentują się zespoły w Bánku ulokowana jest nad powierzchnią wody znajdującego się tam jeziora. Daje to niezapomniane wrażenia estetyczne zarówno dla widzów jak i występujących na scenie. Do tego świetna akustyka miejsca zachęca do organizowania tam widowisk.

Ostatni dzień pobytu u bratanków Węgrów spędziliśmy na 20 Krajowym Festiwalu Folklorystycznym Słowaków na Węgrzech również odbywającym się w amfiteatrze w Bánku. Oprócz nas wśród występujących znajdowały się liczni wykonawcy z Węgier i Słowacji. Młodzież z Węgier i Słowacji zaprezentowała bardzo ciekawy obrzęd weselny. Brało w nim udział pięćdziesiąt par nowożeńców. Całość robiła niezapomniane wrażenie.

Nasze „tourne” na Węgrzech dało nam kolejne bodźce do zwiększenia naszego repertuaru o muzykę z tamtego regionu Europy oraz zacieśniło i tak już serdeczne stosunki z gospodarzami.

Zapraszamy do obejrzenia galerii z wyjazdu.